Ринок деревообробки пожинає плоди рішення Антимонопольного комітету України

Вітчизняний ринок деревообробки пожинає плоди рішення Антимонопольного комітету України, який в середині цього року оштрафував 14 плитних підприємств (виробників фанери, ДСП, МДФ та ін.) на 419 млн. грн. за антиконкурентні узгоджені дії.

Нагадаємо: деревообробників звинуватили у спотворенні результатів торгів на спеціалізованих аукціонах з продажу необробленої деревини. В АМКУ розраховували, що безпрецедентні штрафи посприяють наведенню порядку в цій сфері та аукціони з продажу необробленої деревини стануть прозорими, а держава отримуватиме справедливу ціну за сировину.

У свою чергу, БІЗНЕС прогнозував, що рішення “антимонополістів” призведе, як мінімум, до скорочення закупівель лісоматеріалів, до подальшого банкрутства деяких деревообробних підприємств і, як наслідок, до краху вітчизняної меблевої галузі.

На жаль, уже через два місяці песимістичні прогнози почали збуватися – перед загрозою зупинки постали деякі плитні підприємства, помітно активізувалися імпортери плитної продукції.

А результати основних аукціонів з продажу необробленої деревини, яку заготовлять в I кварталі 2013 р., що відбулися 10-17 грудня, підтвердили прогнози БІЗНЕСу і щодо падіння закупівель лісоматеріалів.

На спеціалізованих аукціонах, в яких беруть участь виключно плитні підприємства, було викуплено лише 30% запропонованих лісоматеріалів. З загальних аукціонів, в яких беруть участь інші деревообробники, пішло близько 70% виставленої на них сировини.

Спеціалізовані

Крім небувалого зниження реалізації спеціалізовані аукціони можуть “похвалитися” ще й значним скороченням кількості учасників – з 24 можливих на торгах були представлені 17 підприємств (-29%) – і підвищенням вартості лісоматеріалів в середньому на 15%. Де будуть брати лісоматеріали деревообробники, не купивши сировину на спеціалізованому аукціоні, для більшості учасників ринку залишається загадкою.

Деякі припускають, що Держлісагентство проведе додатковий спеціалізований аукціон, попередньо знизивши ціни. Правда, за весь час існування аукціонної торгівлі лісоматеріалами в Україні додаткові конкурси для учасників спеціалізованих аукціонів не проводилися, хоча для загальних аукціонів це стало звичайною практикою.

Деякі учасники ринку прогнозують, що деревообробники почнуть шукати інші джерела поставок лісоматеріалів. Адже Держлісагентство розпоряджається приблизно 68% лісів. Серед інших лісокористувачів – органи місцевого самоврядування, Мінагрополітики, Міноборони тощо.

Постачальниками лісоматеріалів для плитних підприємств є і лісопилки, що продають їм відходи виробництва. Крім того, за чутками, деякі плитні підприємства вже почали ввозити лісоматеріали з сусідніх країн, зокрема з Білорусі. Однак у більшості випадків це не по кишені місцевим деревообробниками зважаючи високих транспортних витрат.

“У Росії, Білорусії і країнах Балтії лісоматеріали коштують приблизно на 20% дешевше, ніж в Україні. Але транспортні витрати “з’їдають” цю різницю”, – говорить директор плитного підприємства, що побажав залишитися неназваним.

Загальні

Розуміючи, що плитні підприємства можуть не сьогодні завтра закритися, лісгоспи стали більш уважно ставитися до учасників загальних аукціонів.

Так, більшість з них були задоволені виставленими на торгах обсягами лісоматеріалів і цінами на сировину, збереженими на рівні аукціонів IV кварталу 2012 р.

Незважаючи на це, як уже говорилося, було придбано лише близько 70% виставленої на торги лісосировини, а кількість учасників загальних аукціонів, за різними оцінками, скоротилося на 10-15%.

Втім, учасники загальних аукціонів не бачать в цьому ніяких тривожних симптомів. Адже, не купивши сировину на загальних аукціонах, вони можуть купити її на додаткових.

Практика додаткових загальних аукціонів в 2012 р. набрала такого розмаху, що, за словами самих же операторів, основні загальні аукціони, які проводяться раз на квартал, втрачають сенс. Хоча відстежувати, коли проводяться додаткові аукціони, у більшості гравців немає можливості.

“На таких аукціонах нерідко знижується сортність лісоматеріалів, відповідно, зменшується їх офіційна ціна. При цьому частина коштів від продажу лісоматеріалів на додаткових аукціонах йде в кишеню керівників лісгоспів. Трапляється, що, купивши лісоматеріали на основному аукціоні, деревообробник звертається в лісгосп за сировиною, а там на ці матеріали є ще чотири покупця, які або брали участь, або не брали участь, а аукціонний договір про участь у додаткових аукціонах отримали. Адже аукціонні договори оформляються із запізненням”, – нарікає Руслан Деречінскій, власник підприємства “Цунамі” (м. Луцьк; виробництво пиляного шпону для виготовлення паркетної дошки; з 2001 р.; 250 чол.). Таким чином, питання прозорості аукціонів залишається відкритим.

Перспективи

Швидше за все, деяким плитним підприємствам, оштрафованим АМКУ, в I кварталі 2013 р. доведеться зупинити виробництво.

“Штрафи в розмірі до 10% річного доходу компаній-відповідачів вважаю неадекватними. Вони не можуть бути сплачені, оскільки в окремих випадках перевищують вартість самих підприємств. Такі штрафні санкції загрожують банкрутством підприємств”, – запевняє Сергій Сагаль, президент Асоціації “Меблідеревпром” (м. Київ; з 1998 р.; 26 членів).

Оскільки по трьом підприємствам суди першої інстанції вже винесли рішення не на користь підприємств, відповідно, підприємства подали апеляцію на вирок (три підприємства відразу визнали провину, тому АМКУ зменшив їм суму штрафу до 30 тис. грн. Кожному. – Ред.).

Решта вісім підприємств чекають рішення суду. Зараз всі оштрафовані підприємства працюють на запасах сировини, яких вистачить на два тижні, хоча раніше вони заготовляли лісоматеріали на два місяці. За словами операторів, підприємства готуються до вимушеної консервації виробництв, якщо всі суди в Україні будуть програні, і подання позовів до міжнародних судів.

Втім, компанії все ще розраховують, що АМКУ перегляне своє рішення. “При бажанні АМКУ відповідно до законодавства має право переглянути своє рішення і значно зменшити штраф”, – говорить Сагаль.

Бліц – інтерв’ю

“І мови бути не може про будь-яку корупцію на місцях”, – упевнений Віктор Сівець, голова Державного агентства лісових ресурсів України.

- Вартість лісоматеріалів, виставлених на спеціалізовані аукціони, зросла на 10-15%. Чим це викликано?

- За останні два роки в плитної галузі спостерігається стабільне зростання цін на готову продукцію. Мова йде про ДСП, МДФ. Так, ціни заводу Kronospan Melec (Польща), який є одним з членів швейцарського холдингу заводів Krono, на деревно-стружкову плиту за останні два роки підвищилися в середньому на 11,6%.

Вартість аналогічної продукції вітчизняного виробника, “Кроно Україна”, який входить в холдинг Krono, в середньому збільшилася на 23,5%. При цьому вартість технологічної сировини, що постачається лісогосподарськими підприємствами, що входять в структуру Держлісагентства, за останні два роки майже не змінилася.

На тлі постійного зростання витратних статей виробництва і поставки вищеназваної продукції вартість деревної сировини не може стільки часу бути незмінною або знижуватися.

Враховуючи умови, що склалися на ринку, для подальшого своєчасного забезпечення потреб виробників плит сировиною лісогосподарські підприємства змушені підвищити ціну на технологічну і фанерну сировину в середньому на 10-15%.

Інакше виробнича діяльність лісогосподарських підприємств по заготівлі та постачанню лісопродукції буде збитковою. Слід зазначити, що навіть після такого незначного підвищення ціни на деревну сировину в Україні залишатимуться одними з найнижчих в Європі.

- Багато деревообробники вважають, що додаткові аукціони – узаконена корумпована схема реалізації лісоматеріалів. Що думаєте про це ви?

- На початку 2011 р. Держлісагентство остаточно відмовилося від практики реалізації необробленої деревини за прямими договорами.

Аукціони забезпечили поліпшення основних економічних показників діяльності лісового господарства, зростання виробничих показників деревообробних підприємств і дозволили підвищити рівень соціального забезпечення працівників галузі.

Так що в сформованій ситуації і мови бути не може про будь-яку корупцію на місцях.

- Чи можна сказати, що зараз в цілому по ринку пропозиція по лісоматеріалам значно перевищує попит?

- Скорочення обсягів реалізації – це загальноєвропейська тенденція, так як час від часу європейську економіку “лихоманить” від наслідків фінансової кризи.

У минулому році на аукціонах чотирьох кварталів лісогосподарські підприємства реалізували 84,7% виставленої на торги продукції. У цьому році – 72,7%.

- Чи вплинуло на попит на лісоматеріали рішення АМКУ щодо плитних підприємств?

- Всі відносини між представниками плитних підприємств та Антимонопольним комітетом України проходять виключно у правовій площині і на законній підставі.

Я впевнений, що такий низький відсоток реалізації на спеціалізованих аукціонах обумовлений не чим іншим, як низьким попитом.

 Джерело: БІЗНЕС